Jak šli Superstarům 80 léta???

27. listopadu 2006 v 14:44 | bebuška |  SuperStar, X-factor

SuperStar: Jak finalisté zvládli "osmdesátky"?

SuperStar: Jak finalisté zvládli „osmdesátky dnes | SuperStar | diskuse (45)
Jedna česká a jedna anglická písnička z 80. let. To musel včera zvládnout každý soutěžící. A jak se s tímto retro tématem poprali? Zbyněk Drda byl jistě překvapením večera!

Písničky z 80. let - to bylo tématem včerejšího finálového kola soutěže Česko hledá SuperStar. Báječná osmdesátá léta nám připomněl překrásně ironický a vtipný medailonek, ve kterém padaly věty typu: "Všichni pracovali pro všechny a všichni kradli všem." Za něj si tvůrci zaslouží skutečně velikou pochvalu. Poměrně dost vtipně retro laděné medailonky, ve kterých naprosto exceloval David Spilka jakožto moderátor v paruce vypůjčené z rekvizit pořadu Tele tele, jenom završily včerejší vyvedený večer, který ve výsledku nebyl ani trochu tak strašný, jak jsem předpokládal, když jsem se dozvěděl téma večera. Jenom ten Leoš Mareš nějak moc inklinoval tentokrát do trapna, ovšem ten to vždy tak úžasně zaonačí, že ve výsledku z té trapnosti vlastně udělá vtip.
A jak tedy všichni včera zazpívali?
Martin Ševčík
Depeche Mode - Enjoy the Silence
Peter Nagy - Kristýnka
originál (Depeche Mode) - http://www.youtube.com/watch?v=oSfxyG8LY2I
originál (Depeche Mode na živo) - http://www.youtube.com/watch?v=1LPrw654bEI
Martin si jako anglickou písničku z 80. let vybral Depeche Mode a vzal si tedy to nejlepší a nejkvalitnější, co mohl. Enjoy the Silence je zajímavá písnička, která ovšem ani tak nestaví na zpěvu Davida Gahana jako spíš na samotné muzice. Martin Ševčík ale tentokrát nepodal svůj standardní výkon "nenadchne, neurazí", spíš mohl řadu zarytých "depešáků" dokonce skutečně urazit. Jeho interpretace byla poněkud přeslazená, kýčovitá a teatrální, nic do svého zpěvu nepřidal a naopak spíše z písničky výrazně ubral. A navíc ta disko-verze Enjoy the Silence od Pajky Pajk také nebyla nic světoborného.
Jako druhou písničku zazpíval Kristýnku od Petra Nagyho a kromě toho, že jsem zaznamenal, jak nízko jí zpívá, jsem vlastně nezaznamenal vůbec nic jiného. Můj papír s poznámkami zel prázdnotou, stejně jako Martinův zpěv. Bylo to nezajímavé, nezáživné a jak správně poznamenal Ondřej Hejma, strašlivě zapomenutelné. Martine, mám pocit, že tentokrát půjdeš z kola ven.
Leona Černá
Helena Vondráčková - Nač vlastně v půli vzdávat mač
Eurythmics - Miracle of Love
Helenka Vondráčková byla v podání Leony Černé nemastná neslaná, ovšem co udělat s tím poněkud hrůzným, i když vcelku rytmickým songem (přiznávám se bez mučení, podupával jsem při té písničce nohou). Leona krásně ukázala svůj silný hlas, ale opět zapomínala slova, což se u ní pomalu stává každotýdenním zvykem. V první polovině občas zadrhávala a vypadávala z rytmu, když si na slova snažila vzpomenout a v druhé půlce je na chvilku dokonce zapomněla úplně. Porota si toho sice nevšimla (mám dokonce pocit, že v těch odposleších v tom řičení diváků toho stejně příliš neslyší), ale mě neoklamala.
Zato Miracle of Love od Eurythmics se jí povedla náramně. Co si budeme nalhávat, originál je ještě o třídu výš (schválně se podívejte na video), ale Leoně tyto pomalé lyrické songy sedí úplně dokonale a do budoucna by skoro neměla zpívat nic jiného. Když zpívá pomalu, v jejím hlase slyším skutečně hluboké emoce a prožitek a celé to její od originálu poněkud odlišné podání znělo poměrně silně. Ondřej Hejma měl ale pravdu v tom, že k ještě lepšímu zážitku jí chyběla ve zpěvu správná anglická výslovnost, která na sebe pro angličtináře hodně strhávala pozornost.
David Spilka
Gazebo - I Like Chopin
Michal David - Nonstop
Téma osmdesátých let muselo být pro Davida Spilku celkem utrpení, ale ačkoliv působil dost nesvůj, docela slušně si s ním poradil. I Like Chopin od Gazebo je v originále z roku 1986 úděsně "gay", lépe tu písničku snad popsat nelze. David si jí musel zákonitě pozměnit a vlastně to ve výsledku vůbec nepůsobilo tak špatně. Ve slokách mu sice nebylo vůbec rozumět a byly poměrně ploché a nezajímavé (kdyby v nich zapomněl slova, ani by to nešlo poznat, jak je zpíval nesrozumitelně), ale vylepšoval to v refrénech, kde krásně zvládal hlasovou gradaci a líbily se mi i ty jeho vysoké tóny. Porota se mnou ale příliš nesouhlasí a i Eduard Klezla označil Davidův výkon za místy falešný.
A pak přišel Michal David. Během muzikálového kola jsem u Davida Spilky zaznamenal, že jeho hlas občas zní jako hlas Michala Davida. Kdo ví, možná si to David přečetl a rozhodl se ho rovnou zazpívat. Vždyť byl také Michal David během 80. let jedním z našich největších hitmakerů. Jeho Nonstop se ostatně hraje po půlnoci minimálně jednou skoro na všech diskotékách. Sice jsem už několikrát dřív psal, že Davidův chraplák začíná být poněkud únavný, tentokrát jsem ho ale velice rád přivítal zpět a "prochraptěný" Michal David byl vlastně docela zábavný Michal David. Byl to sice výkon poněkud monotónní, ale co jiného od tohoto bolševického diska čekat...
Bára Zemanová
Marie Rottrová - Hodina H.
Kim Wilde - You Came
originál (Kim Wilde) - http://www.youtube.com/watch?v=RqCLGWz9-SE
originál (Kim Wilde, akustická verze) - http://www.youtube.com/watch?v=9CgfKVuaZGk
Bára Zemanová si vzala písničku Marie Rottrové Hodina H. a zazpívala jí mnohem blíž k originálu od Bee Gees s názvem Stayin' Alive, od kterých Rottrová převzala hudbu. Naprosto bravurně zvládla tu ohromně rychlou kadenci slov, aniž by jedinkrát zaškobrtla a opět byl její výkon plný elánu a energie. Jen je docela škoda, že jí častokrát dost přehlušila kapela a dokonce i vokalisté. Rozhodně šlo o jeden z nejlepších výkonů večera.
Její druhou písničkou bylo You Came od Kim Wilde, a když už si skupina Pajky Pajk předělala její aranžmá na tu modernější verzi písničky, mohli rovnou udělat mnohonásobně zajímavější akustickou verzi (k vidění zde). Byl to další z Bářiným energických výkonů, ale důkaz, že začíná být už poněkud stejná. Každá písnička začíná být v jejím podání podobné té druhé a měla by si buď vybírat velmi rozdílný repertoár a nebo výrazně pozměňovat jeho interpretaci. Teď už je čas, aby Bára pořádně zariskovala a vzala si i něco, čím překvapí a ukáže nové pěvecké a hlasové polohy. Ačkoliv opět bravurně zvládala jak anglickou výslovnost, tak i vysoké tóny (zajímalo by mě, jak dlouho je udrží - opět neměla nejmenší problém a mám pocit, že by je zvládla držet snad dvě minuty), nejzajímavěji tentokrát zněly ty pomalejší pasáže. A tak opět musím zmínit svou lítost nad tím, že nezazpívala akustickou verzi, protože tam je těch pomalých pasáží ještě víc.
Zbyněk Drda
a-ha - Take on Me
Richard Müller - Štěstí je krásná věc
Zbyněk Drda byl rozhodně překvapením celého včerejšího večera. Když jsem se dozvěděl, že bude zpívat písničku Take on Me od skupiny a-ha, která je hodně vysoce položená a má v refrénu impozantní dlouhé a nesmírně vysoké falzety, říkal jsem si, že to Zbyněk prostě nedá. Dá si jí mnohem níž, zazpívá jí opět po svém a bude to nuda. Ale Zbyněk překvapil až neuvěřitelně. Nebylo to sice úplně čisté a bez chyb, ale byl to rozhodně s přehledem nejzajímavější výkon celého večera! Zbyněk dal ty výšky, dal ty dlouhé falzety a poměrně nezajímavě zazpívané sloky výrazně vyvažoval právě vynikajícími refrény. Pokud bych měl vybrat nejlepší výkon večera, byl by to právě tento.
Jako druhou písničku si vzal poměrně doslovně patetický song Richarda Müllera Štěstí je krásná věc a zazpíval ho s velmi odvážným nadhledem. Pro ty z nás, které původní písnička ale vůbec nebere (a myslíme si o ní navíc svoje), to byla velmi zábavná interpretace, která Müllerův song velmi vkusně zesměšňovala... a proč ne? Zbyněk totiž začíná získávat čím dál tím větší sebevědomí a začíná se skutečně nečekaně probouzet a projevovat a je to jen a jen dobře. S písničkou si pohrál, intonačně i výrazově, a ačkoliv jsem s koncem nějak skrytě očekával jistou katarzi a gradaci (představoval jsem si, že u konce zběsile odhodí židličku a pořádně rozpálí závěr), která nepřišla, stejně jsem byl tak docela poťouchle spokojený.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama