Únor 2007

Karel Svoboda-Smrt

17. února 2007 v 15:40 | betuška |  Obrázky

Karel Svoboda spáchal sebevraždu!

Karel Svoboda
Karel Svoboda
Karel se svým synem Jakubem. Vendula a Karel Svobodovi Karel Svoboda
Klikněte na fotografii pro její zvětšení
//<![CDATA[ changeElCSS('more-pics','display','none') //]]>
Neděle 28.1. 2007, 23:00
Geniální hitmaker Karel Svoboda (68) si vzal život! Tato zpráva nenechává nikoho z nás chladným! Nikdo nedokáže pochopit proč. Proč spáchal sebevraždu člověk, kterému zdánlivě nic nechybělo?
Podle internetového deníku Novinky.cz si Svoboda vzal život na zahradě svého domu v Jevanech v neděli vpodvečer. Super.cz získal informace, že Karla na zahradě objevila jeho žena Vendula(36), která se vracela domů z Českých Budějovic, kde dokončila studium manažerské školy - ICV Top Management společně s Janisem Sidovským. Do Jevan za nimi přispěchal i Pavel Vítek.
O důvodech k sebevraždě slavného hudebního skladatele se spekuluje. Možností je několik - vysoký věk, nemoc, neřešitelná životní situace...
Podle posledních zpráv policie zjistila, že se Svoboda zastřelil vlastní legálně drženou zbraní.
Karel Svoboda po sobě zanechal manželku Vendulu a syna Jakuba, který přišel na svět císařským řezem v květnu 2005.
S první manželkou Hanou měl skladatel dvě děti - syna Petra (26) a dceru Janu (36).
Blízký přítel Karla Svobody Karel Gott se o jeho smrti vyjádřil takto: ,,Žádné podrobnosti o tom nemám. Nevím, jak se to stalo, a je to pro mě velký šok. Karel byl člověk, který naplno a nádherně žil a uměl. Byl to geniální člověk. Asi tam musely být nějaké velké, silné pohnutky," řekl zpěvák Frekvenci 1.

Životopis

Legendární skladatel původně začal studovat stomatologii na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studia ale nedokončil a věnoval se hudbě. Stal se jedním z nejúspěšnějších českých hitmakerů. Na jeho kontě jsou desítky úspěšných písní, stovky hudebních doprovodů k filmům, divadelním inscenacím, muzikálům a televizním seriálům. Z těch nejznámějších uveďme hity z filmu Noc na Karlštejně, seriálu Návštěvníci a Létající Čestmír nebo jeden z prvních českých muzikálů Drakula. Nabídky ze zahraničí začaly přicházet po megahitu ke kreslému seriálu Včelka Mája.
Od roku 1968 úzce spolupracoval s Karlem Gottem. Na výsluní jeho hity dopomohly také Lucii Bílé, Jiřímu Kornovi či Haně Zagorové. Svoboda získal řadu ocenění, patřil mezi komerčně nejúspěšnější skladatele. Už v polovině 90. let převzal diamantovou desku za deset milionů zvukových nosičů se značkou Supraphon. Na velkolepou oslavu jeho 65. narozenin mu přišly popřát desítky českých zpěváků, zpěvaček i dalších celebrit. (laf)